Správa o činnosti Sekcie hospodárskych dejín pri SHS
za roky 1996-2000



Roman HOLEC



Po prečítaní vlastnej správy zo zjazdu v Trenčíne spred piatich rokov možno konštatovať, že najväčší posun sa Sekcii podarilo dosiahnuť na poli etablovania disciplíny v rámci vysokoškolskej výučby, čoho výsledkom sú nielen diplomové práce, ale aj početní doktorandi na pracoviskách ako Historický ústav SAV, Filozofická fakulta UK a Ekonomická univerzita s témami z hospodárskych dejín. To je snáď záruka, že hospodárskym dejinám svitne na lepšie časy.

Zlepšila sa spolupráca s inštitúciami ako Archív Národnej banky Slovenska, ktorá vyústi do veľkej celoslovenskej konferencie koncom tohto roka, do medzinárodného kongresu z bankových dejín v roku 2003, ale verím, že aj v čoraz reálnejšom projekte časopisu venovaného dejinám peňažníctva a bankovníctva. Spolupráca s Družstevnou úniou SR v porovnaní s predchádzajúcim obdobím stagnuje.

Hoci účasť na poslednom kongrese hospodárskych dejín v Madride zostala na úrovni kongresu predchádzajúceho v Miláne a nepodarilo sa získať prostriedky na väčšie zastúpenie, rozsahom vstupu do najnovšieho medzinárodného projektu venovaného 2. svetovej vojne sa vďaka prof. Alici Teichovej podarilo predčiť všetky postsocialistické krajiny.

Uskutočnené vedecké podujatia:

- seminár Národohospodárske koncepcie v politike Milana Hodžu (1997)
- II.seminár K niektorým otázkam vývoja družstevníctva na Slovensku v období 1945 - 1950 (1997)
- participácia na organizácii konferencie Mäsiarstvo a údenárstvo v dejinách Slovenska (1997), zborník príspevkov vyšiel roku 1999
- seminár Podnikanie a podnikatelia na Slovensku v 19. a 20. storočí (1998), príspevky vydané v Historických štúdiách 41 (Bratislava 2000)

Medzinárodné aktivity:

- spoločná účasť a organizácia česko-slovenskej B-sekcie The Cooperative Movement in Historical Perspective - its Role, Forms, Economic, Social and Cultural Impact (XII.kongres hospodárskych dejín v Madride, 1998)
- dlhodobá produktívna spolupráca so Spoločnosťou pre hospodárske a sociálne dejiny v Prahe (pravidelné agrárne konferencie v Uherskom Hradišti v roku 1998 a 2000, prednášky v Prahe, výmena informácií o podujatiach a podpora účasti na nich, publikačné možnosti)
- účasť na medzinárodnom projekte s názvom The Impact of National Socialist and Fascist Rule on Europe (2000-2004) financovaný renomovanou celoeurópskou grantovou organizáciou European Science Foundation - utvorený sedemčlenný slovenský kolektív, ktorý by mal zostaviť spoločný slovenský zborník a spoločne spracovať výstup do záverečného medzinárodného zborníka; plne hradená účasť štyroch členov na konferencii v Prahe (september 2001) a podobná možnosť na workshopoch v Cambridge (2002) a Lyone (2003).

Vzhľadom na to, že vyššie uvedený projekt je plánovaný a finančne zabezpečený do konca roku 2004 a aj spolupráca s Národnou bankou Slovenska zaručuje aktivity do roku 2003, bolo by dobré, aby sa vedenia Sekcie ujal reprezentant hospodárskych dejín zo staršieho obdobia a pokúsil sa o aktivity aj mimo 19. a 20. storočia, na čo nám už nezostali sily a čas.



späť